Outgoing Managing Directors

Sr.No Name Start Date End Date
1 Mr. A.M Shah  01.01.1979  17.08.1985
2 Mr. Ikram ul Haq 18.08.1985 23.03.1986
3 Dr. Ahmad Qidwai 24.03.1986 26.04.1987
4 Dr. Agha Gazanfar 27.04.1987 24.08.1989
5 Mr. Muhammad Riaz Malik 25.08.1989 13.08.1990
6 Mr. N.A Naqvee 13.08.1990 15.11.1992
7 Mr. Khalid Saeed 10.03.1993 21.09.1994
8  Mr. N.A Naqvee 22.09.1994 08.05.1997
9 Lt.Col(Retd)Muhammad Farooq Umer 09.08.1997 12.11.1999
10 Raja Muhammad Abbas 12.11.1999 21.08.2000
11 Mr. Waseem M. Sana 21.08.2000 18.04.2001
12 Brig. (Retd) Ch. Shaukat Hayat 19.04.2001 18.04.2004
13 Brig. (Retd) Anis Ahmad 10.06.2004 09.06.2007
14 Mr. Muhammad Ijaz 16.12.2008 19.01.2011
15 Brig. (Retd) Bilal Ahmad khan 20.01.2011 20.07.2011
16 Mr. Tariq Shafiq Khan 26.07.2011 14.07.2013
17 Mr. Imran Ahmad 15.07.2013 23.10.2013
18 Mr. Shahid Amin 24.10.2013 05.03.2014
19 Mr. Basit Maqsood Abbas 09.03.2014 05.08.2014
20 Mr. Waseem Mukhtar 05.08.2014 25.07.2016
21 Mr. Sajid Saddique 26.07.2016 22.03.2017
22 Rao Manzar Hayat 22.03.2017 23.09.2019